Ravnatelji, vodje in članice ter člani projektnih timov so se zbrali na 4. Centralnem srečanju šol, ki sodelujejo v projektu ATS2020 na OŠ Ljubljana-Polje.
Tanja Rupnik Vec z Zavoda RS za šolstvo (ZRSŠ) je predstavila evalvacijo na preteklo delo v projektu in usmeritve o aktivnostih in nalogah za učence in učitelje v eksperimentalnem šolskem letu, ko bodo pilot izvajali v šolah. Poročala je, da so učitelji ponosni na vključitev petih korakov v pouk, na uporabo Mahare in drugih orodij IKT, na uspešno izvedene cikle scenarijev, osmišljeno vpeljevanje veščin v pouk, timsko delo s kolegi. Učitelji, ki sodelujejo v projektu so sporočili, da spreminjajo svoj pogled na vlogo učitelja in pri tem spodbujajo ostale kolege učitelje.
Tjaša Kotar z Urada za razvoj izobraževanja na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport je poudarila pomembnost sodelovanja šolskih timov v inovativnem pilotnem projektu, kot priložnost in izziv za učenje in razvoj, za strokovno usposabljanje, za spoznavanje in preizkušanje inovativnih pedagoških pristopov poučevanja in učenja vsepredmetnih veščin ter za njihovo osvajanje.
Sledili sta dve predavanji. Skozi prvo predavanje »Od pridevnikov k številkam!« je Garsie Kosinac (GEN – Svet energije) predstavil vlogo energetske pismenosti v izobraževanju, pomembnost ozaveščanja prebivalcev ter razumevanje okoljskih in družbenih razsežnosti energetskih projektov. Nadaljevala je Brigita Žarkovič Adlešič z ZRSŠ s predavanjem »Vrata sprememb se odpirajo od znotraj«. Poudarila je, da so vsem sodelujočim v projektu ATS2020 za uresničevanje zastavljene poti med drugimi skupni: motivacija, interes, navdušenje, sodelovanje, profesionalni odnos, strokovna avtonomija. Izpostavila je, da samo, če delujemo kot skupnost, se lahko učimo kot skupnost. Če želimo ustvariti učečo se skupnost, mora obstajati potreba po učenju. Zato je pomembno je, da vidimo širše in dlje, medpredmetno in nadpredmetno.
Glavni del 4. centralnega srečanja šol v projektu ATS2020 so bile »Dogajalnice«, odprte učilnice. Učitelji so predstavili pristope, načine poučevanja in učenja vsepredmetnih veščin ob uporabi digitalnih tehnologij, izpostavili izzive s katerimi se srečujejo pri poučevanju in učenju. V »Dogajalnici«, kjer so sodelovali ravnatelji pa so ravnatelji razpravljali o idejah, izražali stališča, opozorili na probleme in poiskali rešitve. To je bila odlična priložnost za nabiranje idej. Pedagoški svetovalci z ZRSŠ so s šolskimi timi diskutirali in načrtovali naslednje korake za eksperimentalno leto, ki se prične jeseni 2016.